acs logo www.gantep.edu.tr
Kütüphane - Web E-Posta
Bilgi İşlem-Merkezi
İNDEKS - Servisler - Klavuzlar - Arama - Bağlantılar/İndirilebilir Dosyalar - Yerel - Teknik Destek Birimi
[back] /guides/virus/c-tr.php
Bazı Sorulara Cevaplar
There is no English translation for this page.


Virüs nedir?

Bilgisayarın, kullanıcının isteği ve bilgisi dışında zararlı bir işlem yapmasını sağlayan program parçacığıdır.

 

Firewall nedir?

Firewall, ağ ortamında, tehlikeli kişiler ve aletlerin karşısına bir duvar çekme amacındadır. Firewall, gelen ve giden tüm bilgileri duraklatıp kontrol eden, erişme izinlerini ayarlayan, bazı program ve istekleri engelleyen programdır.

 

Internet Solucanı nedir?

İşletim sistemlerinin ve çalışan servislerin güvenlik açıklarını kullanarak “kendiliğinden” bulaşan program parçacığıdır.

 

Casus Program Nedir?

“Casus yazılım” tanımı, kullanıcının haberi olmadan kendisi hakkında bilgi toplayan programlara verilen genel bir isim. Bu ufak programlar sistemimize yüklediğimiz çeşitli programlar ile birlikte yükleniyorlar ve bizim hakkımızda elde ettikleri bilgileri merkezlerine bildiriyorlar, bu merkez de genelde reklam üzerine çalışan bir kurum oluyor.

 

E-posta ile gelen eklenti dosyayı çalıştırmadığım halde  yine de virüs bulaşabilir mi?

Evet, bulaşabilir. Bazı e-posta okuyucuları (Microsoft Outlook ve Outlook Express) belirli yapıdaki dosyaların kullanıcıdan onay almadan çalıştırılmasına neden olan güvenlik açıklarını içermektedir. Bu açıkların kapatılması için Microsoft firması güvenlik yamaları çıkarmaktadır. Güncellemesi yapılmamış MS Outlook ya da MS Outlook Express kullanıcıları yeni çıkan pek çok virüse karşı savunmasız kalmaktadır.

 

Program indirmediğim bir web sitesinden virüs bulaşabilir mi?

Evet bulaşabilir. Ziyaret edilen web sitesinden indirilen, ActiveX için kullanılan *.dll dosyası ya da Java appletler üzerinden bilgisayara virüs bulaşabilmektedir. Eğer kullanılan web tarayıcı ayarlarında güvenlik ayarları orta ya da yüksek düzeyde değilse web tarayıcı, bu dosyaları kullanıcı onayı olmadan indirmekte ve çalıştırmaktadır.

 

Bilgisayarıma virüs bulaşmamış olmasına rağmen benden virüslü e-posta aldığını söyleyen arkadaşlarım var. Bu mümkün mü?

Bu durumun iki açıklaması var. Birinci ihtimal, bilgisayarınıza virüs bulaşmıştır ve antivirüs programı güncel olmadığı için virüs bulunamamış olabilir. İkinci ihtimal , bilgisayarınızda gerçekten virüs yoktur ancak sizin adresinize sahip bir kişinin bilgisayarı virüsten etkilenmiştir ve e-posta okuyucusundaki adres defterindeki kayıtları “Gönderen:” kısmına yazarak yine adres defterindeki diğer kayıtlara virüslü e-posta göndermektedir.


[back] /guides/virus/c-tr.php
Gaziantep Universitesi, sistem yoneticisi. system@gantep.edu.tr.