acs logo www.gantep.edu.tr
Kütüphane - Web E-Posta
Bilgi İşlem-Merkezi
İNDEKS - Servisler - Klavuzlar - Arama - Bağlantılar/İndirilebilir Dosyalar - Yerel - Teknik Destek Birimi
[back] /guides/virus/a-tr.php
Bilgisayarlarımızı Virüslere Karşı Nasıl Koruyabiliriz?
There is no English translation for this page.

E- mail Güvenliği:

1. Ücretsiz e-mail adresi veren Yahoo, hotmail, mynet gibi mail servislerini kullanmak yerine üniversiteden almış olduğunuz mail adresini kullanmalısınız.

2. Bilgisayarınızda muhakkak bir antivirüs programı kurulu olmalıdır.Kurduğunuz antivirüs programınını sık aralıklarla güncellemelisiniz.

http://pfs.gantep.edu.tr/windows/security/ adresinden bilgisayarınıza antivirüs programı kurabilirsiniz.

3. E- mail ile birlikte gelen eklenti dosyalara  karşı çok dikkatli olunmalıdır. Tanımadığınız kimselerden gelen dosyalar kesinlikle çalıştırılmamalıdır.

4. Outlook Express gibi e-posta okuyucuları yerine üniversitenin web üzerinden çalışan (Webmail) e-mail okuma servisini kullanabilirsiniz.

http://webmail1.gantep.edu.tr/

adresinden akademik web mail okuma servisine ulaşabilirsiniz.

 

Ağ ve PC Güvenliği:

1. Bilgisayarınıza Zone Alarm ya da Black Ice gibi bir firewall programını kurabilirsiniz.                        

http://pfs.gantep.edu.tr/windows/security/

2. Bilgisayarınızdaki dosyalar sürekli  paylaşıma açık olmamalıdır. Herhangi bir klasörü paylaşıma açacağınız zaman muhakkak paylaşım paralosu verin ve ihtiyaç bittiğinde klasörü paylaşımdan kaldırın.

3. Sık aralıklarla Windows Update sayfasına bağlanarak Windows güncelleştirmelerini edinin ve güvenlik yamalarını kurun.

http://windowsupdate.microsoft.com/

4. Microsoft’un sayfasına bağlanarak, Microsoft’un her işletim sistemi için önermiş olduğu güvenlik-koruma tavsiyelerini dikkate alabilirsiniz.

5. Kesinlikle peer-to-peer (Kazaa,iMesh,BearShare,Morpheus v.b) programları kullanarak program indirmeyin ; herkese açık ftp/http sunuculardan indirilecek olan dosyalar çok daha güvenlidir.  Üniversite içinde peer-to-peer  programlarının kullanımı yasaklanmıştır (fakat bloke edilmemiştir.). Yerel ağın yanlış veya kötüye kullanılmasının saptanması halinde, ilgili bilgisayarın kullanıcısı uyarılacak  ve gerekirse ağ ve internet bağlantısı kesilecektir. Bilgisayarın virüslü olması, ağa zarar vermesi kullanıcının sorumluluğundadır.

6. Spysweeper veya Ad-aware gibi programları kullanarak bilgisayarınızı casus programlara karşı koruyabilirsiniz.

http://pfs.gantep.edu.tr/windows/security/

 


[back] /guides/virus/a-tr.php
Gaziantep Universitesi, sistem yoneticisi. system@gantep.edu.tr.